Юнацькі акне (вугрі) – найпоширеніше захворювання шкіри у дітей і підлітків. Дебют захворювання зазвичай виявляється у дівчаток у віці від 12-14 років, у хлопчиків в 14-15 років — унаслідок пізнього статевого дозрівання.

Міф про те, що розвиток акне залежить від характеру харчування, гігієни віку, сексуального життя, розвінчано. Лікування акне у підлітків це необхідна дія при дозріванні.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ АКНЕ У ПІДЛІТКІВ

Так чи інакше, з акне хоч раз в життя стикалося близько 80% людей. Розберемо можливі фактори появи акне, які провокують гіперактивність синтезу і появу запальних процесів.

лікування акне причини
  • зміни в роботі гормональної системи або коливання гормонального фону;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози;
  • незбалансоване харчування, частий недосип, шкідливі звички;
  • неправильний догляд;
  • шкірні ушкодження, що супроводжуються запаленням;
  • інтенсивне розмноження бактерій акне на поверхні шкіри;
  • порушення правил гігієни;
  • гормон стресу кортизол, що виробляється залозами під час емоційного потрясіння.

РІЗНОВИДИ АКНЕ

Дерматологи виділяють кілька окремих типів акне, які відрізняються симптоматикою і зовнішніми проявами:

  • Закриті комедони (вони ж підшкірні вугри) – висипання, що складаються з ущільнених і запалених шкірних виділень. Знаходяться вони під шкірою і формуються в результаті окисної реакції вмісту з киснем.
  • Відкриті комедони (більш відомі як чорні точки) – мають ту ж природу що і закриті, але з’являються виключно на поверхні шкіри.
  • Нодулей — підшкірні вузликові утворення, які супроводжуються запаленням і хворобливими відчуттями. На дотик тверді та при пальпації відчуваються як тверді горбки. У деяких випадках можуть бути оточені гнійними виділеннями.
  • Папули — хворобливі дрібні прищики червоного кольору, які не мають гнійного вмісту.
  • Пустули — добре помітні (“класичні”) прищі. Супроводжуються гнійними виділеннями і яскраво вираженою запаленої областю шкіри червоного кольору.

СТАДІЇ РОЗВИТКУ АКНЕ

  1. Легка форма — з’являється жирний блиск, чорні та білі незапальні вугри
  2. Середня тяжкість — жирний блиск стає більш інтенсивним, досить багато чорних і білих вугрів, червоні запальні висипання (від 10 до 20 елементів)
  3. Помірна форма (виражається у формуванні великого числа комедонів і 10-20 прищів з ознаками запалення)
  4. Важку форму прояви акне (понад 40 елементів), великі та болючі вузли, пустули й кісти, постійні запальні процеси.

ЛІКУВАННЯ АКНЕ У ПІДЛІТКІВ

Акне — серйозне захворювання, і лікувати його необхідно під наглядом лікаря-дерматолога. Якщо проблема обмежується парою-трійкою прищів (комедони, пустули) і закоркованими порами, вирішити її можна самостійно за допомогою спеціальних засобів косметики.

Якщо ситуація серйозна, з’явилися кістоподібні запалення, глибокі підшкірні прищі або вузлуваті вугри, в цьому випадку краще звернутися до фахівця. Він допоможе призначити медикаментозне лікування або певний сеанс процедур, що включає, в тому числі антибіотики, гормональні препарати. При таких обставинах самолікування може тільки посилити проблему.

СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ АКНЕ

  • Ексфоліація
    Відлущування ороговілого шару клітин і інтенсивне очищення шкіри на глибшому рівні за допомогою скрабів, пілінгів, масок. Частота виконання процедур залежить від типу і стану шкіри.
  • Бактерицидні засоби
    Аптечна косметика надає бактеріальний вплив на епідерміс, сповільнюючи темп розвитку бактерій, які сприяють розвитку нових недосконалостей, підсушують наявні висипання і скорочують вироблення себума. До складу таких засобів входять активні компоненти в високих концентраціях, що дозволяють комплексно боротися з проблемою висипань.
  • Антибіотики
    Для лікування 3 і 4 стадії акне (середньої та важкої форми) лікар дерматолог призначає системні антибіотики: міноциклін, доксициклін, тетрациклін та еритроміцин.
  • Гормональна терапія
    Для лікування акне в зрілому віці, викликаним гормональним дисбалансом організму, лікар дерматолог призначає відповідні аналізи та гормональну терапію.
  • Ретиноїди
    При регулярному застосуванні похідні вітаміну А, спрямовані на нормалізацію клітинного оновлення шкіри, ефективно борються з акне і постакне (рубці та гіперпігментація), вирівнюючи тон і рельєф шкіри, прискорюють відлущування мертвих клітин шкіри.
  • Фототерапія
    Лікування акне фототерапією (випромінюванням) засновано на впливі на проблемні ділянки шкіри інтенсивним потоком світла, при цьому зменшуючи вироблення шкірного сала. Процедура також покращує кровопостачання в сальних залозах, що сприяє репаративним процесам.

ТРИВАЛІСТЬ ЛІКУВАННЯ

Швидкість позбавлення від прищів безпосередньо залежить від того, як швидко ви почнете комплексно підходити до лікування. Дуже важлива дисципліна в раціоні та щоденної гігієни, та також неухильне дотримання рекомендацій дерматолога щодо застосування ліків і косметичних засобів по догляду за шкірою.

лікування акне у підлітків частота лікування

Однозначно відповісти на питання, як довго лікується акне, не можна. Навіть якщо прищі з’явилися швидко і раптово, шкірі потрібен час, щоб почати реагувати на лікування. Якщо все робити правильно, позитивна динаміка може бути помітна вже через місяць.
Легка форма акне (I й II ступінь), як правило, не вимагає медикаментозного лікування і в більшості випадків позбутися від захворювання вдається за 6 – 12 тижнів.

ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ

Шкіра з акне потребує делікатне очищення, регулярному ефективному зволоженню і своєчасному усуненню нових запалень. Належний догляд значно прискорює лікування акне і скорочує ймовірність появи рубців і плям на шкірі.

причини винекнення акне у підлітків

Комплексний догляд за шкірою з акне можна розділити на 3 основних етапи:

  1. Очищення – видалення відмерлої дерми, забруднень шкіри
  2. Зволоження
  3. Відновлення і заспокійливий догляд за запаленою шкірою

Поділіться статтею:

Випадкова акція: 

Вам може бути цікаво: