Короткий зміст статті:
Стрижневий мозоль вважається частою причиною звернення до подолога. Ним однаково часто страждають і чоловіки, і жінки. Він з’являється на стопах — в області п’ят або із внутрішньої сторони пальців ніг, як реакція на постійне тертя. Зовні стрижневий мозоль виглядає, як ділянка ороговіння на шкірі білястого, жовтуватого або сіруватого кольору з поглибленням в середині. При натисканні на неї виникають помірні больові відчуття.
ВИДАЛЕННЯ СТРИЖНЕВОГО МОЗОЛЯ: ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ
Стрижневий мозоль діагностується навіть у дітей, причини його появи — добре вивчені: постійне тертя шкіри призводить до відмирання її поверхневих шарів, які нашаровуються один на одного, не встигаючи відпасти, при ходьбі утрамбовуються і перетворюються в ороговілий наріст з глибоким корінням. Цей процес провокується такими факторами:
- Носіння незручного взуття
- Носіння шкарпеток з грубими внутрішніми швами
- Ортопедичні проблеми з положенням стоп
- Велике навантаження на стопу при інтенсивних заняттях
- Ходіння босоніж
- Травмування шкіри стопи
- Зараження шкіри стопи вірусом
Болючий стрижневий мозоль викликає бурсит та інші захворювання стопи — артрит суглобів, плоскостопість, деформується стопа, виникає остеоартроз, п’яткова шпора.
ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО У ВАС – СТРИЖНЕВИЙ МОЗОЛЬ?
Стрижневий мозоль можна запідозрити у себе по вираженому больовому відчуттю при ходьбі, коли на нього чиниться тиск, і стрижень, що знаходиться в глибинних шарах шкіри, контактує з нервовими закінченнями. Від інших подібних новоутворень він відрізняється:
- Наявністю стрижня глибоко під шкірою
- Невеликими розмірами з округлим чітким контуром
- Щільною на дотик структурою
- Білястим, сіруватим або жовтуватим відтінком
- Зміною шкірного малюнка
- Болем при натисканні
Стрижневий мозоль підлягає негайному видаленню. Зволікання зі зверненням до фахівця-подолога загрожує вимушеною зміною ходи, появою кульгавості, неможливістю носити улюблене взуття.
ДІАГНОСТИКА СТРИЖНЕВОГО МОЗОЛЯ
Лікування стрижневого мозоля передбачає діагностику, яка проводиться при першому візиті. Це захворювання — добре вивчене і зазвичай проблем з постановкою правильного діагнозу у фахівця-подолога не виникає. Стрижневий мозоль можна відрізнити від інших новоутворень на шкірі при очному огляді за зовнішнім виглядом. Іноді для підтвердження діагнозу проводиться дерматоскопія. Для вибору тактики лікування хворому призначають аналізи на:
- Рівень глюкози та глікозильованого гемоглобіну
- Папіломавірус людини
- ВІЛ
Після отримання результатів аналізів вибирається найефективніший і найбезболісніший спосіб видалення стрижневого мозоля.
СПОСОБИ ВИДАЛЕННЯ
Всі стрижневі мозолі підлягають видаленню, терапевтичне лікування їх є недоцільним. Бувають різні способи видалення мозолів:
- Висвердлювання стрижневого мозоля спеціальним апаратом за допомогою борів і фрез з наступним накладенням антисептичної пов’язки
- Кріотерапія, тобто обробка стрижневого мозоля рідким азотом, що руйнує ороговілі тканини за допомогою холодового опіку, проводиться під місцевим знеболенням, після цієї процедури на шкірі не залишається ані шрамів, ані рубців
- Лазерне видалення, що являє собою випарювання потужним лазерним променем ороговілих тканин новоутворення, що є абсолютно безболісним і високоефективним
- Апаратний педикюр, який виконується в умовах абсолютної стерильності (є ефективним за умови неглибокого залягання стрижня у шарах шкіри)
- Радіохвильовий метод — за допомогою апарату, що впливає на новоутворення точково, без травмування здорових тканин
- Електрокоагуляція з використанням струмів високої частоти, під впливом яких мозоль руйнується через згортання в його клітинах білка без ризику відкриття навіть мінімальної кровотечі
Якому методу видалення стрижневого мозоля віддати перевагу, вибирає лікар-подолог на попередній консультації після вивчення анамнезу і вислуховування скарг, уважного огляду новоутворення та отримання результатів аналізів, що дають уявлення про загальний стан здоров’я пацієнта.
ДОГЛЯД ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ СТРИЖНЕВОГО МОЗОЛЯ
Після того, як стрижневий мозоль було видалено, важливо організувати правильний догляд за шкірою стоп, щоби уникнути інфікування і попередження рецидивів. У перші дні після видалення, місце, де було новоутворення:
- Не мочити, не застосовувати звичайний крем для ніг, не допускати попадання бруду
- Обробляти антисептиком і спеціальними загоювальними мазями, рекомендованими подологом, який проводив процедуру
- При утворенні рубця, ні в якому разі не віддирати її до тих пір, поки вона сама не відпаде
- Мінімізувати навантаження на стопу
При своєчасному видаленні стрижневого мозоля, прогноз повного одужання буде сприятливим. Рекомендуємо виконувати усі профілактичні заходи, щоби уникнути повторної появи новоутворення на стопах і, при будь-яких підозрах на стрижневий мозоль, негайно звертатися до фахівця.