Короткий зміст статті:

Термін життя волосся – невеликий, – усього близько 3 років. Щодня ми втрачаємо приблизно 50-150 волосин, які “віджили своє”, і це – нормальний фізіологічний процес. Але іноді, під впливом зовнішніх або внутрішніх факторів, випадіння волосся посилюється. Патологічне випадіння волосся називають алопецією. Алопеція вважається чоловічою проблемою, однак насправді від неї страждають і жінки. Що робити, якщо ви втрачаєте волосся?

ПРИЧИНИ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

Перше, що слід знати, – волосся ніколи не випадає без причини. Випадіння волосся може бути викликане різними факторами. Серед найпоширеніших:

лікування випадіння волосся фізичні методи
  • гормональний дисбаланс
  • нестача вітамінів і мінералів
  • токсичне ураження при отруєнні деякими речовинами або продуктами розпаду після серйозних інфекційних захворювань
  • хвороби внутрішніх органів: у першу чергу, – печінки та шлунково-кишкового тракту
  • шкірні захворювання, наприклад, – себорея і псоріаз;
    грибкові ураження
  • травми шкіри голови при опіках або пораненнях (у цьому випадку говорять про рубцеву алопецію)
  • сильні стреси та депресії
  • поєднання гормональних порушень і нестачі вітамінів під час вагітності та годування груддю

Лікування випадіння волосся – це, перш за все, – лікування основного захворювання, яке викликало алопецію. Саме з цієї причини безконтрольне використання косметичних засобів практично ніколи не приносить помітного ефекту. Шампуні і тоніки можуть бути частиною комплексної терапії, але самі по собі вони не дають позитивного результату, якщо не усунуто корінь проблеми.

Тому лікування випадіння волосся повинне починатися з консультації у лікаря (зазвичай – трихолога, ендокринолога, дерматовенеролога) і здачі аналізів, які виявлять гормональний статус, рівень вітамінів і мінералів, а також наявність інфекцій.

Якщо почати лікування випадіння волосся вчасно, коли процес тільки активізувався, і дотримуватися принципу комплексної терапії, то прогноз буде цілком сприятливим. У більшості випадків випадіння волосся можна зупинити за допомогою медикаментозних та фізіотерапевтичних методів. Якщо ж велика частина волосся уже втрачена, причому давно, то ніщо не допоможе вам знову запустити процес їх росту. У таких ситуаціях показана пересадка волосся.

МЕТОДИКИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

ХІМІЧНИЙ МЕТОД АБО ФАРМАКОТЕРАПІЯ

При випадінні волосся лікування найчастіше засноване на лікарських засобах. Сучасні медикаменти є ефективними, але лише за умови, що препарат і дозування підбирає лікар, який володіє результатами усіх необхідних аналізів. При алопеції виписують

Полівітамінні комплекси. Такі препарати ефективні у тих випадках, коли випадіння волосся викликане нестачею поживних речовин. Їх також використовують у складі комплексної терапії при будь-якому типі алопеції. Найважливіші вітаміни та мікроелементи для зростання здорового волосся – вітаміни А, С, вітаміни групи В, цинк і залізо.

Препарати для покращення кровообігу. Кожний волосяний фолікул отримує поживні речовини із дрібних кровоносних капілярів. Чим краще вони працюють, тим краще росте волосся. Тому при алопеції можуть допомогти препарати, які покращують кровообіг і зміцнюють стінки судин.

Гормональні засоби. Якщо випадіння волосся відбулося через гормональний дисбаланс, лікар призначає гормони. Гормонотерапія – справа дуже тонка, приймати гормональні препарати слід виключно під наглядом лікаря.

Протигрибкові препарати. Випадіння волосся, викликане дерматомікозом, непогано піддається лікуванню протигрибковими препаратами, однак процес буде нешвидким.

Засоби для зміцнення волосся. Найвідомішою діючою речовиною таких препаратів є міноксидил, який робить волосся товстішим і зміцнює волосяну цибулину. Це – безрецептурний препарат для зовнішнього застосування. Близько третини пацієнтів з алопецією відзначають значне прискорення росту волосся і збільшення їх об’єму, однак дуже часто після відміни лікування – випадіння волосся триває з колишньою інтенсивністю.

ФІЗИЧНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

Фізіотерапевтичні методи, рекомендовані при алопеції, – різноманітні. В основному, усі вони спрямовані на покращення кровообігу у шкірі голови, нормалізацію обмінних процесів і зміцнення судин. Нерідко фізіотерапія призначається для неінвазивного уведення лікарських речовин. Для лікування алопеції широко застосовуються:

  • Іонофорез. Являє собою уведення лікувальних складів (препаратів вітамінів С і В6, магнію, сульфату цинку та ін.) у глибокі шари шкіри за допомогою впливу слабкого струму. Крім транспортування медикаментів углиб тканин, іонофорез покращує мікроциркуляцію та обмінні процеси. Тривалість курсу – 8-12 процедур.
  • Мікрострумова терапія. Так називають вплив імпульсними електричними розрядами. Не варто побоюватися слова “електрика” – відчуття під час процедури більшість пацієнтів описує, як приємні. Мікрострумова терапія покращує метаболізм і прискорює відновлювальні процеси в тканинах. Тривалість курсу – 10-12 процедур.
  • Масаж. Це один з найприємніших методів терапії. Масаж як мануальний, так і апаратний, покращує мікроциркуляцію, сприяє виведенню токсинів і кращому засвоєнню поживних речовин. Крім того, масаж шкіри голови та комірцевої зони розслабляє, а цей ефект може виявитися важливим, якщо випадіння волосся викликане стресом і перевтомою. Тривалість курсу, як правило, становить 15-20 процедур.
  • Дарсонвалізація – вплив малих струмів великої напруги частотою 100 кГц. Цей метод дозволяє не тільки покращити кровообіг, але і зняти роздратування і набряки, нормалізувати роботу сальних залоз і наситити клітини киснем. Це робить дарсонвалізацію ефективним методом лікування себорейної алопеції, хоча і при інших видах цього захворювання процедура дає виражений результат. Тривалість курсу становить 5-15 процедур.
  • PRP-терапія (плазмоліфтінг). Це ін’єкційне уведення насиченою тромбоцитами плазми крові пацієнта. Тромбоцити вивільняють особливі молекули, звані “факторами росту”. Завдяки їхньому впливу активуються “сплячі” волосяні цибулини та прискорюється ріст волосся. Метод показав хороші результати у лікуванні андрогенної, гніздової та рубцевої алопеції як у чоловіків, так і у жінок. Тривалість курсу – 3-5 процедур.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

У деяких випадках (найчастіше – при андрогенній і рубцевій алопеції) ані ліки, ані фізіопроцедури уже не можуть дати ефект. У таких ситуаціях показана хірургічна пересадка волосся. Суть операції полягає у добуванні фрагментів шкіри зі здоровими фолікулами та імплантації їх на область, позбавлену волосся. Існує кілька методик хірургічної пересадки волосся:

Стрип-метод (FUT). При використанні цієї методики хірург вилучає досить великий клапоть шкіри з фолікулами (зазвичай його беруть з потиличної частини голови), розрізає його на дрібні фрагменти, по 3-4 фолікули у кожному, і вживляє у шкіру у тих місцях, де волосся втрачене. Цей метод дозволяє повернути волосся на великі ділянки, уражені алопецією, проте він – травматичний і вимагає досить довгої реабілітації. У методу є багато побічних ефектів – післяопераційні болі, сильний набряк обличчя, який може триматися до 2 тижнів, ризик інфікування рани. У місці, звідки було взято клапоть шкіри, залишиться шрам.

Комбінований (FUE). Це більш сучасний і менш травматичний метод, при якому хірург вилучає не великий клапоть, а маленькі точкові фрагменти шкіри з волосяними цибулинами. Розмір одного фрагмента зазвичай не перевищує 1,5-2 мм в діаметрі. У результаті, замість однієї великої рани, після якої залишається шрам, виходить безліч дрібних і непомітних після загоєння ранок. У цілому ж, і результат, і побічні ефекти – такі ж, як і у FUT-методики, хіба що ризик інфікування є нижчим. Існує два різновиди цієї техніки:

  • FUE machine, при якій графіти витягуються або за допомогою роботизованого апарату, або обертовим пробійником-свердлом;
  • FUE manual, при якій хірург проводить процедуру вручну. Постановка може також виконуватися по-різному: або за допомогою надрізів, або за допомогою спеціальних засобів, з якими працюють деякі клініки (всього близько 5 % у світі) через високі вимоги до кваліфікації лікаря.

За допомогою пересадки волосся можна не тільки розв’язати проблему алопеції, але і візуально зменшити надто широкий або занадто високий лоб, змістивши лінію росту волосся, а також приховати шрами після деяких пластичних операцій, наприклад, кругової підтяжки обличчя.

Пересадка волосся – найрадикальніший і дієвий метод лікування алопеції, проте його можна застосувати не до усіх випадків цього захворювання. Хірургічна пересадка волосся протипоказана при грибкових та інших інфекційних захворюваннях шкіри голови (слід спочатку вилікувати основне захворювання, і тільки після цього – вибирати метод нейтралізації заподіяної їм шкоди), порушеннях згортання крові, непереносимість препаратів для анестезії, а також при цукровому діабеті. Протипоказами також є юний вік (до 15 років) і деякі психічні захворювання.

Поділіться статтею:

Випадкова акція: 

Вам може бути цікаво: