Грибкові захворювання шкіри та нігтів належать до групи інфекційних захворювань людини, які викликають хвороботворні гриби. Грибкові інфекції (мікози) бувають різні. Є важкі форми інфекцій, з високою смертністю. Однак ними страждають не так багато людей.

Мікоз нігтів — не з їх числа і померти безпосередньо від нього неможливо. Але грибкове ураження шкіри та нігтів — одне з найбільш поширених грибкових захворювань. Це — заразне захворювання, що передається від людини до людини.

причини виникнення грибка нігтів на ногах

Про те, що у вас грибок, свідчать наступні ознаки:

  • Нігті шершаві та ламкі
  • Деформація форми нігтів
  • Запалення тканин навколо нігтів
  • Розшарування або витончення / потовщення нігтів
  • Тьмяні та непрозорі нігті можуть мати коричневі, чорні або жовті ділянки

ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ ГРИБКОМ

У людей з хорошим імунітетом і здоровою шкірою при дотриманні правил гігієни ризик заразитися грибковими інфекціями невеликий. Мікози різного походження вражають організм через подряпини, тріщини, натерті ділянки, гіпертрофовані ділянки шкіри та нігтів. Розмноження патогенної мікрофлори можуть спровокувати надмірна пітливість, сухість шкіри та носіння тісного взуття.

шляхи зараження грибком

Зараженню сприяють:

  • Варикоз
  • Зниження імунітету
  • Обмороження кінцівок
  • Носіння гумового взуття і пітливість
  • Ендокринні та судинні захворювання
  • Тісний контакт з хворими оніхомікозом
  • Плоскостопість і вузькість міжпальцевих проміжків

НЕБЕЗПЕКА ГРИБКА НІГТІВ НА НОГАХ

Грибок нігтів ніколи не проходить самостійно. Проникнувши в нігтьову пластину, захворювання повільно руйнує тверду оболонку нігтя, а потім і навколонігтьові тканини.

У занедбаній стадії нігтьові грибки викликають алергічні реакції, інтоксикацію організму і навіть поразки внутрішніх органів. Лікування оніхомікозу вимагає застосування комплексної терапії відповідними заходами.

ВИДИ ГРИБКА НІГТІВ

різновиди грибка нігтів

Існує безліч видів грибка нігтів, але всі вони відносяться до однієї з трьох категорій:

  1. Нормотрофічний оніхомікоз — ніготь може змінювати колір, покриватися світлими плямами або смужками, але не змінюється форма і структура нігтьової пластини.
  2. Гіпертрофічний — ніготь помітно жовтіє, потовщується, деформується, втрачається блиск нігтя, починає руйнуватися з боків.
  3. Оніхолітичний (атрофічний) – уражені нігті стають тонкими, ламкими та поступово відшаровуються від нігтьового ложа.

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ГРИБКА

Оніхомікоз не пройде сам по собі. Лікування оніхомікозу «народними методами» або застосування антимікробних препаратів «навмання», як правило, не ефективні. Якщо це і приносить короткочасний ефект, то з часом недолікована хвороба рецидивує. Щоб позбутися від оніхомікозу, потрібен системний підхід і участь лікаря.

Для підтвердження діагнозу зазвичай призначається зішкріб нігтя – мікроскопічне дослідження на наявність патогенних грибів, потім проводять посів для визначення конкретного збудника. Виходячи з результатів аналізів, лікар зможе підібрати оптимальний курс лікування. Курс лікування оніхомікозу може займати від 2 до 6 місяців, в залежності від занедбаності хвороби. Результат буде видно пізніше, ще через кілька місяців, коли ніготь відновиться.

У вкрай запущених випадках, ніготь руйнується настільки, що єдиним ефективним методом лікування є його видалення. Але до хірургічної операції вдаються лише в тому випадку, якщо інші методи лікування оніхомікозу не дали результатів і існує небезпека подальшого поширення інфекції.

ГРИБОК НІГТІВ НА НОГАХ, ЯК ЗАПОБІГТИ?

Організм не формує специфічного (цілеспрямованого) імунітету проти грибка, тому навіть після успішного лікування від оніхомікозу — при недотриманні правил гігієни існує ризик повторного зараження.

Щоб не підхопити оніхомікоз, важливо:

  • слідувати правилам особистої гігієни;
  • не користуватися чужими особистими речами або одягом;
  • щодня мити ноги (або хоча б стопи) в прохолодній воді з милом;
  • щоб шкарпетки або панчохи завжди були чистими та сухими, при схильності до підвищеної пітливості обробляти стопи спеціальними препаратами;
  • не допускати відростання нігтів, але і не стригти їх занадто коротко, щоб вони залишалися на рівні з подушечками пальців ніг;
  • періодично дезінфікувати нігті антисептиком,
    регулярно робити прибирання, не допускати вогкості та надмірної вологості.

У разі нещасного випадку нігтів важливо відразу обробляти рану антисептиками й звертатися до лікаря для якнайшвидшого лікування рани, оскільки вона може послужити «воротами» для грибкової інфекції.

Поділіться статтею:

Випадкова акція: 

Вам може бути цікаво: