Термін життя волосся невеликий – всього близько 3 років. Щодня ми втрачаємо приблизно 50-150 віджилих своє волосся, і це нормальний фізіологічний процес. Але іноді під впливом зовнішніх або внутрішніх факторів випадання волосся посилюється. Патологічного випадання волосся називають алопецією. Алопеція вважається чоловічою проблемою, однак насправді від неї страждають і жінки. Що робити, якщо ви втрачаєте волосся?

ПРИЧИНИ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

Перше, що слід знати, – волосся ніколи не випадають без причини. Випадання волосся може бути викликане різними факторами. Серед найпоширеніших:

лікування випадіння волосся фізичні методи
 • гормональний дисбаланс
 • нестача вітамінів і мінералів
 • токсичне ураження при отруєнні деякими речовинами або продуктами розпаду після серйозних інфекційних захворювань
 • хвороби внутрішніх органів – в першу чергу печінки та шлунково-кишкового тракту
 • шкірні захворювання, наприклад себорея і псоріаз;
  грибкові ураження
 • травми шкіри голови при опіках або пораненнях (в цьому випадку говорять про рубцевої алопеції)
 • сильні стреси та депресії
 • поєднання гормональних порушень і нестачі вітамінів під час вагітності та годування груддю

Лікування випадіння волосся – це перш за все лікування основного захворювання, що викликало алопецію. Саме з цієї причини безконтрольне використання косметичних засобів практично ніколи не приносить помітного ефекту. Шампуні та тоніки можуть бути частиною комплексної терапії, але самі по собі вони не дають позитивного результату, якщо не усунуто корінь проблеми.

Тому лікування випадіння волосся повинне починатися з консультації у лікаря (зазвичай – трихолога, ендокринолога, дерматовенеролога) і здачі аналізів, які виявлять гормональний статус, рівень вітамінів і мінералів, а також наявність інфекцій.

Якщо почати лікування випадіння волосся вчасно, коли процес тільки активізувався, і дотримуватися принципу комплексної терапії, то прогноз буде цілком сприятливим. У більшості випадків випадання волосся можна зупинити за допомогою медикаментозних та фізіотерапевтичних методів. Якщо ж велика частина волосся вже втрачена, причому давно, то ніщо не допоможе вам знову запустити процес їх росту. У таких ситуаціях показана пересадка волосся.

МЕТОДИКИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

ХІМІЧНИЙ МЕТОД АБО ФАРМАКОТЕРАПІЯ

При випаданні волосся лікування найчастіше засноване на лікарські засоби. Сучасні медикаменти ефективні, але лише за умови, що препарат і дозування підбирає лікар, який володіє результатами всіх необхідних аналізів. При алопеції виписують

Полівітамінні комплекси. Такі препарати ефективні в тих випадках, коли випадання волосся викликано нестачею поживних речовин. Їх також використовують в складі комплексної терапії будь-якого типу алопеції. Найважливіші вітаміни та мікроелементи для зростання здорового волосся – вітаміни А, С, вітаміни групи В, цинк і залізо.

Препарати для поліпшення кровообігу. Кожен волосяний фолікул отримує поживні речовини з дрібних кровоносних капілярів. Чим краще вони працюють – тим краще росте волосся. Тому при алопеції можуть допомогти препарати, що покращують кровообіг і зміцнюють стінки судин.

Гормональні засоби. Якщо випадання волосся стало причиною гормонального дисбалансу, лікар призначає гормони. Гормонотерапія – справа дуже тонка, приймати гормональні препарати слід виключно під наглядом лікаря.

Протигрибкові препарати. Випадання волосся, викликане дерматомікозом, непогано піддається лікуванню протигрибковими препаратами, однак процес буде нешвидким.

Засоби для зміцнення волосся. Найвідомішим дієвою речовиною таких препаратів є міноксидил, який робить волосся товщі та зміцнює волосяну цибулину. Це безрецептурний препарат для зовнішнього застосування. Близько третини пацієнтів з алопецією відзначають значне прискорення росту волосся і збільшення їх обсягу, однак дуже часто після скасування випадання волосся триває з колишньою інтенсивністю.

ФІЗИЧНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

Фізіотерапевтичні методи, показані при алопеції, різноманітні. В основному всі вони спрямовані на поліпшення кровообігу в шкірі голови, нормалізацію обмінних процесів і зміцнення судин. Нерідко фізіотерапія призначається для неінвазивного введення лікарських речовин. Для лікування алопеції широко застосовуються:

 • Йонофорез являє собою введення лікувальних складів (препаратів вітамінів С і В6, магнію, сульфату цинку та ін.) В глибокі шари шкіри за допомогою впливу слабкого струму. Крім транспортування медикаментів вглиб тканин, іонофорез покращує мікроциркуляцію та обмінні процеси. Тривалість курсу – 8-12 процедур.
 • Мікрострумова терапія. Так називають вплив імпульсними електричними розрядами. Не варто побоюватися слова «електрику» – відчуття під час процедури більшість пацієнтів описує, як приємні. Мікрострумова терапія покращує метаболізм і прискорює відновні процеси в тканинах. Тривалість курсу – 10-12 процедур.
 • Масаж. Це один з найприємніших методів терапії. Масаж як мануальний, так і апаратний, покращує мікроциркуляцію, сприяє виведенню токсинів і кращому засвоєнню поживних речовин. Крім того, масаж шкіри голови та комірцевої зони розслабляє, а цей ефект може виявитися важливим, якщо випадання волосся викликане стресом і перевтомою. Тривалість курсу, як правило, становить 15-20 процедур.
 • Дарсонвалізація – вплив малих струмів великої напруги частотою 100-кГц. Цей метод дозволяє не тільки поліпшити кровообіг, але і зняти роздратування і набряки, нормалізувати роботу сальних залоз і наситити клітини киснем. Це робить дарсонвалізацію ефективним методом лікування себорейної алопеції, хоча і при інших видах цього захворювання процедура дає виражений результат. Тривалість курсу становить 5-15 процедур.
 • PRP-терапія (плазмоліфтінг). Це ін’єкційне введення насиченою тромбоцитами плазми крові пацієнта. Тромбоцити вивільняють особливі молекули, звані чинниками зростання. Завдяки їхнього впливу активуються «сплячі» волосяні цибулини та прискорюється ріст волосся. Метод показав хороші результати в лікуванні андрогенної, гніздову і рубцевої алопеції як у чоловіків, так і у жінок. Тривалість курсу – 3-5 процедур.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

У деяких випадках (найчастіше – при андрогенній і рубцевій алопеції) ні ліки, ні фізіопроцедури вже не можуть дати ефекту. У таких ситуаціях показана хірургічна пересадка волосся. Суть операції полягає в добуванні фрагментів шкіри зі здоровими фолікулами та імплантації їх на область, позбавлену волосся. Існує кілька методик хірургічної пересадки волосся:

Стрип-метод (FUT). При використанні цієї методики хірург вилучає досить великий клапоть шкіри з фолікулами (зазвичай його беруть з потиличної частини голови), розрізає його на дрібні фрагменти, по 3-4 фолікули в кожному, і вживляють в шкіру в тих місцях, де волосся втрачені. Цей метод дозволяє повернути волосся на великі ділянки, порушені алопецією, проте він травматичний і вимагає досить довгої реабілітації. У методу багато побічних ефектів – післяопераційні болі, сильний набряк обличчя, який може триматися до 2 тижнів, ризик інфікування рани. У місці, звідки було взято клапоть шкіри, залишиться шрам.

Комбінований (FUE). Це більш сучасний і менш травматичний метод, при якому хірург вилучає не значніше клопоту, а маленькі точкові фрагменти шкіри з волосяними цибулинами. Розмір одного фрагмента зазвичай не перевищує 1,5-2 мм в діаметрі. В результаті замість однієї великої рани, після якої залишається шрам, виходить безліч дрібних і непомітних після загоєння ранок. В цілому ж і результат, і побічні ефекти такі ж, як і у FUT-методики, хіба що ризик інфікування нижче. Існує два різновиди цієї техніки:

 • FUE machin, при якій графіти витягуються або за допомогою роботизованого апарату, або обертовим пробійником-свердлом;
 • FUE manual, при якій хірург проводить процедуру вручну. Постановка може також виконуватися по-різному: або за допомогою надрізів, або за допомогою спеціальних засобів, з якими працюють деякі клініки (всього близько 5% у світі) через високі вимоги до кваліфікації лікаря.

За допомогою пересадки волосся можна не тільки розв’язувати проблему алопеції, але і візуально зменшити надто широкий або занадто високий лоб, змістивши лінію росту волосся, а також приховати шрами після деяких пластичних операцій, наприклад кругової підтяжки обличчя.

Пересадка волосся – найрадикальніший і дієвий метод лікування алопеції, проте він можна застосувати не до всіх випадків цього захворювання. Хірургічна пересадка волосся протипоказана при грибкових та інших інфекційних захворюваннях шкіри голови (слід спочатку вилікувати основне захворювання, і тільки після цього вибирати метод відшкодування заподіяної їм шкоди), порушеннях згортання крові, непереносність препаратів для анестезії, а також при цукровому діабеті. Протипоказаннями також є юний вік (до 15 років) і деякі психічні захворювання.

контурна пластика обличчяКонтурна пластика обличчя: особливості процедури
вакуумно-роликовий масаж для всього тілаВакуумно роликовий масаж: дія на організм

ЗАЯВКА НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

[]
1 Step 1