12 / 100

Дослідники Школи громадської охорони здоров’я в Гарвардському Університеті провели масштабне дослідження впливу звичок, пов’язаних зі здоровим способом життя, на тривалість життя. У дослідженні збиралися дані 120 000 учасників протягом 34-х років.

Регулярні опитування та анкетування дали  змогу дослідникам вивчити дані про вплив дієти, фізичних вправ, маси тіла, шкідливих звичок на життя людини.

Що таке здоровий спосіб життя?

Ці п’ять областей були обрані тому, що попередні дослідження показали, що вони мають найбільший вплив на ризик передчасної смерті. Ось як визначалися і вимірювалися ці здорові звички:

5 причин довголіття - 25/02/2021

1. Здорова дієта, яка була розрахована і оцінена на основі даних про фактичне споживання здорової їжі, такої як овочі, фрукти, горіхи, цільнозернові культури, корисні жири і жирні кислоти омега-3, а також нездорової їжі та продуктів, таких як червоне і оброблене м’ясо, цукровмісні напої, трансжири і натрій.


2. Здоровий рівень фізичної активності, який вимірювався як мінімум 30 хвилин в день від помірної до високої активності щодня.

3. Здорова маса тіла, яка визначається як нормальний індекс маси тіла (ІМТ), який становить від 18,5 до 24,9.

4. Куріння, ну, здорової кількості куріння немає. «Здоровий» тут означає, той, хто ніколи не курив.


5 причин довголіття - 25/02/2021

5. Помірне споживання алкоголю, яке становило від 5 до 15 грамів в день для жінок і від 5 до 30 грамів в день для чоловіків. Зазвичай в одному напої міститься близько 14 грамів чистого алкоголю. Це 300 мл звичайного пива, 150 мл вина або 44 мл дистильованого спирту.


Чи має значення здоровий спосіб життя?

Як з’ясувалося, здорові звички мають велике значення. Згідно з цим дослідженням, люди, які відповідали критеріям всіх п’яти звичок, жили значно, вражаюче довше, ніж ті, у кого їх не було: 14 років для жінок і 12 років для чоловіків (якщо у них були ці звички у віці 50 років). Люди, у яких не було жодної з цих звичок, мали набагато вищий ризик передчасної смерті від раку або серцево-судинних захворювань.

Дослідники також розрахували прогнозовану тривалість життя по кожній з п’яти здорових звичок. Всього одна здорова звичка (і будь-яка) може привести до збільшення тривалості життя на два роки у чоловіків і жінок. Не дивно, що чим більше у людей було здорових звичок, тим довше вони живуть.